Toyota yeni batarya yatırımını açıkladı. Japon marka, ABD’de batarya ile ilgili yatırım yapacağını belirtti.

Toyota, bugün yaptığı açıklama ile batarya alanında yapacağı yeni yatırımları paylaştı. Japon üretici, 2030 yılına kadar ABD’de batarya teknolojileri için 3.4 Milyar Dolarlık yatırım yapacağını belirtti. Bu yatırımlar, geçtiğimiz ay açıklanan 13.7 Milyar Dolarlık yatırımların bir parçası olacak.

ABD’de yapılan yatırımların büyük bir kısmı yeni batarya hücreleri gelişimleri için olacak. Fakat ana hedef Toyota için yine hibrit otomobiller olacak. Japon marka, ABD’de 2025 yılında üretime başlayacak bir otomotiv batarya tesisi kurmayı hedefliyor. Bu planlanan batarya tesisi, hücrelerinin yerine batarya modülleri ve paketleri üretecek. Bunun dışında, ilk odak noktası hibritler için lityum iyon bataryaları olacak.

Toyota konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

Toyota Motors Kuzey Amerika, batarya üretimini desteklemek için bugün yeni bir şirket kuracağını, aynı zamanda ABD’de Toyota Tsusho ile birlikte bir batarya tesisi kuracağını açıkladı. 2025 yılında üretime başlamayı hedefleyen proje, yaklaşık 1.29 milyar Dolarlık bir yatırımı içeriyor. Ayrıca yapılan yatırımlar, 2031 yılına kadar arazi geliştirmeleri ve yeni tesis inşaları için kullanılacak fonları içeriyor. Ayrıca bu yatırımlar sonucunda 1.750 kişiye iş imkanı sunulacak.

Yeni şirketin faaliyetlerinin bir kısmı, Toyota’nın yerel tedarik zincirini ve Lityum-iyon otomotiv bataryalarıyla ilgili üretim bilgilerini daha da geliştirmesine ve genişletmesine yardımcı olacak. Bu girişim öncelikle hibrit elektrikli araçlar için batarya üretmeye odaklanacak.

Toyota, 4.5 milyonu ABD’de olmak üzere şimdiye kadar 18.7 milyondan fazla şarj edilebilir araç sattığını da paylaştı. Şu anda, hibrit otomobiller Toyota’nın ABD satış hacminin yaklaşık %25’ini oluşturuyor ve bunun 2030 yılına kadar tahmini olarak yüzde 70’e çıkması bekleniyor. Bu durum, şirketin batarya tedarik sorunlarını neden ele alması gerektiğinin en önemli cevaplarından bir tanesi.

Toyota, 2030 yılına kadar dünya çapında 2 milyon adet tam elektrikli otomobil satmayı planlıyor. Ayrıca ABD’de yılda 1.5-1.8 milyon adet şarj edilebilir otomobil satmayı amaçlıyor.

Etiketler :