Çip krizi, üretim sorunları ve yükselen fiyatlar nedeniyle Türk otomobil ve hafif ticari pazarı düşüşte. Bu sorunlar, Türk oto piyasasının en iyi senesini yaşamasının önüne geçti.

Son iki aydır düşüş devam eden sektörde beklenen gerçekleşti ve total düşüş yüzde 36.9 seviyesine kadar yükseldi.

Temmuz ve Ağustos aylarında düşüşe geçen pazar, Eylül ayında da geçtiğimiz senenin aynı periyoduna göre düşüş gösterdi. Otomobil ve hafif ticari pazarındaki düşüşü %36.9 oranında açıklayan Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD), sadece otomobil pazarının %39.1 oranında daraldığını belirtiyor.

2021 yılı Eylül ayında otomobil ve hafif ticari pazarındaki toplam satış adedi 57.141 oldu. Yalnızca otomobil satışları yüzde 39.1 azalış ile 43.408 adet olarak açıklanırken, hafif ticari pazarı %28.9 düşüş ile 13.733 adet satıldı. Sonuç olarak Eylül 2021, son 10 yıl ortalamasının altında seyretti.

Seneye hızlı bir başlangıç yapan otomobil sektörünün hala pozitif yol çizdiğini belirtmek gerek. Ard arda gelen daralmalar bu rakamı epey geriletmiş olsa da, Ocak-Eylül periyodunda hala %13.1 oranında bir artış mevcut. 2021 senesinin Ocak-Eylül döneminde toplam 558.145 adet satış yapan sektör, senenin son iki ayı ile beraber 600.000 adet bandını aşacak gibi gözüküyor.

Yapılan satışların gövde tiplerine baktığımızda yine sedan otomobillerin zirvede olduğunu görüyoruz. Fakat SUV araçlar %34.9’luk payları ile her geçen gün makası biraz daha daraltmayı başarıyor. Gerçekleşen satışların yakıt tiplerine göz atacak olursa, benzinli motorlu otomobiller tahtın tek sahibi olma yolunda ilerlerken, hibrit otomobiller de %8.5’luk payları ile LPG’li modelleri geçmiş durumda.