Volkswagen 4MOTION nedir, VW 4 Motion ne demek, 4 Motion hangi araçlarda bulunur ve 4MOTION tercih etmeli miyim?

4MOTION’ın ne anlama geldiğini veya daha önce nerede duyduğunuzu merak ediyorsanız, muhtemelen bir Volkswagen otomobilinin arkasında görmüşsünüzdür.

Bu, markanın dört tekerlekten çekiş sisteminin adıdır. Volkswagen T-Roc, Tiguan, Tiguan Allspace, Touareg, Arteon ve Golf Estate Alltrack’ta mevcuttur. Bazı otomobillerde standart olsa da, diğerlerinde ekstra maliyetlidir.

4MOTION hakkında daha fazla bilgi edinmek, nasıl çalıştığını, bir sonraki arabanızda almaya değer olup olmadığını ve bunu seçmenin nerede mantıklı olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.

Volkswagen 4MOTION Nedir?

Audi’nin 4×4 versiyonlarının quattro adını kullanması ve dört tekerlekten çekişli BMW’lerin xDrive olarak adlandırılması gibi VW’nin dört tekerlekten çekişli otomobilleri 4MOTION terimini kullanır.

4MOTION, birçok modern dört tekerlekten çekiş sisteminde olduğu gibi, tekerlek kaymasını ve çekiş kaybını algılamak için sensörler ve bilgisayarlar kullanır. Dinamik olarak kavramayı telafi etmek ve iyileştirmek için doğru tekerleklere güç gönderir.

Sensörler, (kilitlenme önleyici fren sistemi) ve ESP (elektronik stabilite paketi) gibi diğer güvenlik sistemleriyle birlikte çalışır. Dört tekerlekten çekişli 4MOTION modelleri, motordan gelen gücü merkezdeki bir diferansiyele gönderiyor ve daha sonra bunu tekerleklere dağıtıyor.

Farklı arabalarda farklı türleri vardır. Gücü gereken yere taşımak için bir debriyaj kullanan bir Haldex sistemi var ve bu, hızlanırken gücü arka tekerleklere göndermek için Golf R gibi sportif modellerde harika çalışıyor. Yine de normal sürüşte önden çekişe eğilimlidir.

Volkswagen 4MOTION’ın Avantajları ve Dezavantajları

4MOTION, özellikle kötü koşullarda ekstra kavrama olmak üzere bir dizi fayda sağlayabilir. Zorlu arazi gezileri planlamıyor olsanız bile 4MOTION kullanışlı olabilir; Birçok müşteri, kötü havalarda sağladığı ekstra güvenlik ve gönül rahatlığı için bu sistemi beğeniyor. Volkswagen Golf R gibi performans otomobillerinde 4MOTION, daha yüksek hızlarda viraj alabileceğiniz anlamına gelir.

Volkswagen 4MOTION modellerinin bazı dezavantajları da vardır. Başlangıç ​​olarak, satın almaları iki tekerlekten çekişli arkadaşlarından daha pahalıdır. Dört tekerden çekişli arabalar genellikle iki tekerden çekişli modellerin yakıt ekonomisine de uyamazlar. Parçalar, servis ve sarf malzemeleri de 4MOTION modellerinde daha maliyetli olabilir.

4MOTION Satın Almalı mıyım?

Bazı durumlarda 4MOTION’ı seçmenizi öneririz, ancak herkes için ideal değildir.

Düzenli olarak kötü hava koşullarına ve kaygan yollara maruz kalan bir yerde yaşıyorsanız faydalıdır. Aynı zamanda bir otomobilin çekme kapasitesini artırma eğilimindedir, bu nedenle düzenli olarak bir karavan veya büyük bir römork çekiyorsanız iyi bir seçimdir.

Bu noktalar sizin için geçerli değilse, arabanın hem satın alma maliyeti hem de bakım ve onarımı daha ucuz olacağından, bunun yerine önden çekişli versiyonları tercih etmenizi öneririz.

Etiketler :