Volkswagen ana fabrikasındaki üretim 1958 yılına geriledi. VW, çip krizinin etkisini çok net bir şekilde hissediyor.

Çip krizinin dünya genelinde yarattığı etkiyi sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Ancak bu krizin en net göstergesi olan veriler, Volkswagen tarafından geldi. Markanın Wolfsburg’daki ana fabrikası, bu yıl sadece 300.000 adet otomobil üreterek 1958 senesindeki seviyelere kadar geriledi. Bu da Wolfsburg’daki üretimin yüzde 50’den daha fazla düşüş yaşadığı anlamını taşıyor.

Volkswagen Golf, Touran, Tiguan ve Seat Tarraco modellerinin üretimini yapan tesis, geçtiğimiz sene boyunca süren pandemi şartlarına rağmen 780.000 adet araç üretmeyi başarmıştı. Bu da çip krizinin, pandemiden daha sert geçtiğini gayet iyi bir şekilde kanıtlıyor. Alman otomotiv devi, 2018 senesinde yaptığı açıklamayla tesisteki üretim rakamını 1.000.000’a ulaştırmayı amaçladığını da açıklamıştı.

Volkswagen, daha önce yaptığı açıklamada bu süreç boyunca binlerce otomobilin üretiminin duracağını belirtmişti. Ancak analizciler bu rakamın ne kadar büyük olacağını doğru şekilde tahmin edememiş gibi duruyor. Çünkü Volkswagen markasının üretimi yıllar sonra ilk kez bu kadar düşük seviyelerde geziyor.

Wolfsburg’daki tesisini bir an önce rekabetçi modeller üreten bir tesis yapmak isteyen Volkswagen, bunun için gerekli önlemleri alacak gibi görünüyor. Elektrikli otomobil üretimine geçmeyi planlayan tesisin, ev sahipliği yaptığı pek çok işçiye de veda edebileceği söylentiler arasında dolaşıyor. Eğer bu iddialar doğru ise, en az 30.000 kişi oradaki işine veda edecek.

Etiketler :