Yine Volkswagen ve yine emisyon manipülasyonu iddiası… Avrupa Birliği Komisyonu bu iddiaları araştırmaya başladı.

Volkswagen Emisyon Manipülasyonu İddiası

Dieselgate, otomotiv sektörünü sarsan skandallardan biriydi. Özellikle Volkswagen Grubu’nu sarsan bu olay sadece marka olarak değil, sektörün tamamına yayılan güvensizlik oluşturmuştu. Bu olay endüstride dizel motorları kaldırıp elektriğe geçirmişti. Fakat skandala henüz nokta koyulmuş değil. 

Automotive News‘in iddialarına göre Avrupa Birliği, Volkswagen’in yine bir emisyon manipülasyon cihazı kullandığı iddiasını ortaya attı. Alman üreticinin bazı motorlarda “sıcaklık penceresi” adını verdiği bir yazılım kullandığı öne sürülerek inceleme altına alındı. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından incelenecek marka, bir kere daha davalık olabilir.

Kaynağı Avusturya’ya dayanan iddialara göre motor içerisindeki bir valf, egzoz gazının bir miktarını tekrar dolaşıma katarak borulardan çıkmasını engellemektedir. Sıcaklık penceresi denilen sistemse hava sıcaklığının 15-33⁰C aralığında ve deniz seviyesinin 1000 metreyi aştığı konumlarda bu cihazın devre dışı kalmasını sağlıyor.

Bu sistemin motor ömrünü uzatmak için kullanıldığını söyleyebiliriz. Fakat Avrupa Birliği bunu manipülasyon cihazı olarak görüyor. Avusturyalı müşteriler de tıpkı Avrupa Birliği Komisyonu gibi düşünüyor. Bakalım Volkswagen’i önümüzdeki günlerde neler bekliyor?

Etiketler :