Volkswagen ID.5 çıktı. Herkesin merakla beklediği elektrikli model sonunda çıkış yaptı. Yeni 2021 ID.5, bağlarına sadık bir tasarım dili kullanıyor.

Volkswagen’in yeni elektrikli otomobil girişimi, bu dönemlerde ID.5’in tanıtımıyla birlikte devam ediyor. Yeni EV, standart ve GTX olmak üzere iki farklı versiyonla gelecek. ID.5 şu haliyle oldukça tanıdık geliyor ki bunun asıl sebebi çoğu şeyi ID.4 ile paylaşıyor olması.

Volkswagen ID.5 Çıktı - Herkesin Beklediği Gün Geldi! 1

ID.5, onu daha geleneksel görünen ID.4’ten ayırmak için ise coupe benzeri bir çatıya sahip. ID.4 incelemesi yazımızdan VW ID.4 hakkında daha detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Şu detaya da yer verelim; Her ikisi de aynı uzunlukta aks aralığına ve toplam uzunluğa sahip. Volkswagen ID.5’in, markanın MEB mimarisini kullandığını da paylaşalım. İki model arasında kıyaslama yaparsak, ID.4’ün aksine ID.5, sadece bir pil ile geliyor. O da 77 kWslik bir paket.

Volkswagen ID.5 Çıktı - Herkesin Beklediği Gün Geldi! 2

Donanım seviyesine bağlı olarak değişiyor. ID.5 Pro, ID.5 Pro Performance veya ID.5 GTX isimli üç farklı elektrik motorundan biri kullanılıyor.

Pro ve Pro Performance’ın her ikisi de arka tarafa monte edilmiş elektrik motorlarına sahip. ID.5 Pro, 173 beygir gücü üreterek aracın 100 km/sa hıza 10.4 saniyede ulaşmasını sağlıyor. Pro Performance versiyonu ise 203 beygir güç sağlayarak aracın 100 km/sa hıza 8.4 saniyede ulaşmasına olanak tanıyor. Her iki araç da toplamda 160 km/sa hıza maksimum hıza sahip.

Volkswagen ID.5 Çıktı - Herkesin Beklediği Gün Geldi! 3

ID.5 GTX, 298 beygir güç üreten çift motorlu, dört tekerlekten çekişli bir konfigürasyona sahipken, 100 km/sa hıza 6.3 saniyede ulaşabiliyor. Aracın maksimum hızı ise 180 km/sa olarak paylaşılmış.

VW, Pro Performance’ın 520 kilometreye yakın bir menzil sunmasının beklendiğini açıkladı. GTX ise 480 km ile biraz daha düşük menzil sunuyor. ID.5’in, ID.4’e göre iç mekanda biraz daha küçük olacağını da söylemeliyiz.

Volkswagen ID.5 Çıktı - Herkesin Beklediği Gün Geldi! 4

Yine iç mekandan devam edersek ID.5, aynı ID.4’te görülen bilgi-eğlence ekranı, seyrek yerleşim ve dijital gösterge paneli ile karşımıza geliyor.

Volkswagen ID.5 Çıktı - Herkesin Beklediği Gün Geldi! 5

Bu arada GTX modellerinin, bazı ek stiller için koltuklarda perfore edilmiş donanım seviyelerine sahip olduğunu belirtmemizde fayda var.

Volkswagen ID.5 Çıktı - Herkesin Beklediği Gün Geldi! 6

VW bu aşamada fiyat ile ilgili net bir bilgi paylaşmadı. Bu da demek oluyor ki bu tür bilgileri modelin satış tarihine yakın bir zamanda öğreneceğiz. Yeni VW ID.5, 2022 yılında satışa sunulması bekleniyor.