Volvo yine güvenlik konusunda şaşırtmaya devam ederek yeni bir kaza testine imza attı. Volvo şaşırtan kaza testi, daha önce denenmemiş bir testle gerçekleşti.

Her geçen gün otomobiller daha da güçlü ve güvenilirlik ön planda tutularak üretilmeye başlandı. Uluslararası geçerliliğe sahip euro NCAP testleri ve benzeri testler arabalarımızın ne kadar güvenli olduğunu bize göstermektedir. Güvenlik söz konusu olunca tabi ki herkesin aklına ilk gelen araba markası Volvo olacaktır. Geçmişten günümüze birçok güvenlik sisteminin yaratıcısı olan Volvo aynı zamanda bazı güvenlik sistemlerinin tüm arabalarda kullanılması standardını sağlamıştır.

Volvo Kaza Testi

30 Metre Yükseklik Testi

Volvo Cars olası kaza durumunda kurtarma ekiplerinin çalışmasını kolaylaştırmak adına ilginç bir güvenlik testine imza attı. Farklı 10 adet Volvo aracını 30 metre yüksekliğinden yere bırakıp meydana gelen hasardan sonra yardım ekiplerinin araca nasıl müdahale ettiklerini inceledi. Düzenlenen bu testlerle birlikte Volvo gelecekte de bu sağlamlığını ve üst düzey güvenilirliğini sürdüreceğe benziyor.

Volvo Kaza Testi

Volvo’nun Arabaları Dayanıklı mı ?

Yapılan bu Volvo şaşırtan kaza testinde hem Volvo’nun eski araçları hem de yeni üretim araçları kullanılmış. Hepsinin farklı özellik de materyallere sahip olduğunu da belirtelim. Ufak bir kıyaslamadan bahsedersek, son yıllarda üretilen araçlar tabi ki eski modellere göre daha dayanıklı sonuç vermiş.

Volvo’nun araştırma yönetimi tarafında önemli rol oynayan Hakan Gustafson isveç kurtarma servisi ile uzun yıllar çalıştığını söyleyerek “Hepimizin ortak amacı çok daha güvenli yollara sahip olmak” ifadesini kullanmış.

Volvo Kaza Testi

Håkan Gustafson, aynı zamanda “Normalde şartlarda sadece laboratuvarda arabalara çarpıyoruz, ancak bu arabaları bir vinçten ilk defa düşürüyoruz” diyor. “Testten sonra aşırı deformasyonlar göreceğimizi biliyorduk ve bunu kurtarma ekibi ile birlikte çalışarak gerçek bir meydan okuma sağlamak için yaptık.”

Volvo Kaza Testi

Volvo şaşırtan kaza testine farklı modellerden toplam on Volvo, vinçten birkaç kez düşürüldü. Düşmeden önce, Volvo Cars güvenlik mühendisleri, istenen hasar düzeyine ulaşmak için her arabanın ne kadar basınç ve kuvvete maruz kalması gerektiği konusunda kesin hesaplamalar yaptı.

Volvo Kaza Testi

Etiketler :

,