Elektrikli araçların popülaritesi her geçen gün artıyor. Bu rekabette VW ID3, ekim ayında Avrupa’nın en çok satan elektriklisi oldu.

VW ID 3 Avrupa’nın En Çok Satan Elektriklisi!

Avrupa genelinde elektrikli araç satışları Ekim ayında yıllık %153 artarak koronavirüs salgınının bir sonucu olarak sektör genelinde düşüş eğilimini yaşadı.

Sektör analitik firması Jato Dynamics’e göre, geçen ay yapılan 1.127.624 tescilin, Ekim 2019’dakinden %7 daha az olduğu paylaşıldı.

VW ID 3 Ekim ayında Avrupa’nın en çok satan elektriklisi ünvanına sahip.

vw id3 ekim ayında avrupanın en çok satan elektriklisi oldu yan tasarım

En çok satan elektrikli otomobiller, geçen ay elektrikli otomobil tescillerinin %32’sini oluşturan hafif hibritlerdi ve bu rakam 2019’un aynı dönemindeki %16 idi.

Geleneksel hibrit otomobillere olan talep azalırken, plug-in hibrit araçların pazar payı %21’den %24’e ve saf elektrikli araçların satışları %21’den %25’e yükseldi.

Volkswagen ID 3, özellikle güçlü bir tasarıma sahipti ve ay boyunca satılan 10.475 adetle Avrupa’da en çok satan saf elektrikli otomobil oldu. En üst sırada yer daha önce Tesla Model 3’teydi, ancak ABD markası geçen ay kısmen Tesla’nın Kasım ayında ulaşması ve Ekim için tekneye ulaşması planlanan teslimatlarının zamanlaması nedeniyle sıralamayı düşürdü.

vw id3 ekim ayında avrupanın en çok satan elektriklisi oldu iç mekan

Ekim, elektrikli araçların dizel arabaları geride bıraktığı ve pazar payının %26,3’e düştüğü art arda ikinci ay oldu.

Jato analisti Felipe Munoz, Tesla Model 3 için gösterilen ilgiye benzer şekilde Volkswagen ID 3, rekabetçi ve şık elektrikli otomobiller için iştahın gün geçtikçe artmaya devam ettiğinin bir başka örneği dedi.

Renault Zoe, 9778 adet ile en çok satan ikinci saf elektrikli otomobil olurken, Hyundai Kona Electric, 5261 satış rakamı ile üçüncü oldu.

Ekim ayında en çok satan hafif hibritler, sırasıyla 13.338 ve 9728 adet satılan Toyota’nın Yaris ve Corolla modeli oldu. Mercedes-Benz A250e, kayıtlı 4209 örnekle plug-in hibritler arasında lider oldu.

Geleneksel yakıtlı arabalara gelince, geçen ay Opel / Vauxhall için güçlü sonuçlar getirdi. Markanın Corsa hatchback’i, Ekim 2019’da elde edilen önceki nesil otomobilden %59 daha fazla, geçen ay 21.220 adet satarak hem Ekim hem de bugüne kadar Avrupa’da en çok satan üçüncü otomobil oldu.

Etiketler :

,