Avrupa’da daha çok Variant versiyonu meşhur olan VW Passat sedan üretimi durduruldu. 2023 yılına kadar sedan üretilmeyecek!

Neden VW Passat Sedan Üretimi Durduruldu?

Wards Auto‘dan bu hafta sonu yayınlanan bir rapora göre Volkswagen, 2023 için mevcut ürün döngüsünü tamamladığında ABD’de Passat orta boy sedanı durduracak.

Passat’ı Chattanooga, Tennessee’de üreten VW fabrikası, daha popüler olan 2021 Volkswagen Atlas üç sıralı crossover SUV ve benzer Atlas Cross Sport beş koltuklu SUV üretimi gerçekleştiriyor. Üretim, fabrikadaki 800 milyon dolarlık genişlemenin bir parçası olarak 2022’den itibaren Passat’tan ID.4 elektrikli crossover’a doğru yönelecek.

Volkswagen’in tamamen elektrikli ilk üretim aracı ve gelecek elektrikli araç portföyünün öncüsü olan ID.4, sınırlı bir sunumla 2021 baharında ülke çapında kullanıma sunulacak. Chattanooga genişlemesi tamamlandığında, ID.4’ün üretimi Almanya’dan ABD’ye geçecek ve Passat, en azından Kuzey Amerika’da otomotiv mezarlığına gömülecek.

VW Passat Sedan Üretimi Bitti

Ülkemizde çok popüler olan ama Avrupa’da az satan sedanın 2020’de Kuzey Amerika için ılık bir yenilemenin ardından durdurulması bekleniyordu. Avrupa ve Çin’de 2023 için yeni bir model planlanıyor. Lüks Volkswagen Arteon ile giriş seviyesi Volkswagen Jetta arasında yer alan Volkswagen, burada Passat’a fazla yatırım yapma gereği görmedi.

Yerli ABD’li otomobil üreticileri, sedanları crossover’lar lehine bırakmış olsalar da, Hyundai Sonata, Kia K5 (née Optima) Honda Accord ve Toyota Camry’ye ayak uydurmak için yakın zamanda yeniden tasarlandı.

2020 Passat, 10 üzerinden 5,6 ile olağanüstü bir TCC Puanı kazandı. Genişliğiyle ve standart güvenlik özellikleriyle övgü topladı ancak farklı kulvarlarda beğeni toplayamadı. Accord, Sonata, Camry ve Subaru Legacy, derecelendirme ölçeğinde en az 7.0 puan aldı.

Yani aslında Passat üretimi değil, VW Passat sedan üretimi durduruldu. Sadece sedan versiyonunu kapsıyor.

Ekim ayında Avrupa’nın en çok satan elektrikli otomobili haberine göz atabilirsiniz.

Etiketler :

,