Süper mini boyutlu yeni 2021 Hyundai Bayon SUV, bol pratiklik, keskin tasarım, ileri teknoloji ve hafif hibrit güç sunarak lansmanını yaptı. Hyundai Bayon incelemesi.

Hem ülkemizde hem dünyada SUV satışları artmaya devam ediyor. Bu nedenle Hyundai, Renault Captur, Ford Puma ve Peugeot 2008‘e meydan okuyan yeni Bayon ile kompakt crossover serisini güçlendiriyor.

2021 Hyundai Bayon ön tasarım

Bu rakipler, pazarın halihazırda ne kadar kalabalık olduğunu gösteriyor, ancak 2021 Hyundai Bayon, rekabet gücünü korumak için güçlü bağlantı, hafif hibrit motorlar ve koruyucu güvenlik teknolojisi ile bol miktarda modern teknoloji kullanıyor. Hyundai’nin tasarım dilini daha da geliştiren keskin görünümlü bir gövdeye sahip.

2021 Hyundai Bayon yan tasarım

Markanın daha büyük Tucson SUV‘si gibi aydınlatma grubu, açılı ana ünitelerin üzerinde ince farlar ile buradaki görünümün anahtarıdır. Tam genişlikte bir şeritle birbirine bağlanmış ok şeklindeki arka lambalar ise i20 süpermini referans alırken, otomobilin yan taraflarındaki keskin kırışıklıklar da büyük kardeşini anımsatıyor.

Yeni 2021 Hyundai Bayon boyuları: 4.180 mm uzunluğunda ve 1.775 mm genişliğinde kompakttır, yukarıda belirtilen ana rakiplerinden daha küçüktür ve boyut söz konusu olduğunda şirketin kendi Kona SUV modelinin altında yer alır.

2021 Hyundai Bayon fotoğrafları

Bayon, i20’den 140 mm daha uzun olmasına rağmen aynı genişliğe sahip olduğu için süpermini boyut olarak daha yakın. Koreli marka, yeni crossover’ında malzeme kalitesini en üst düzeye çıkardığını, 411 litrelik bagaj alanını sunduğunu ve 2.580 mm dingil mesafesi ile içeride bol miktarda diz mesafesi sağladığını iddia ediyor. Bu, arka koltukları katlayarak 1.205 litreye kadar çıkabiliyor.

2021 Hyundai Bayon arka tasarım

1.490 mm yüksekliğinde olan araç, daha hakim sürüş konumu sayesinde iyi bir ön görüş sunarken, Hyundai, 17 inç alaşım jantlarla (16 inç alaşımlar veya 15 inçlik çelik jantlar takıldığında 183 mm’ye kadar yerden yüksekliğe sahip olacağını iddia ediyor) döşemeye bağlı olarak mevcut olabilir) gerçek bir SUV deneyimi sunduğunu söylüyor.

Hyundai’nin Baş Kreatif Ofisinden Luc Donckerwolke;

Keskin görünümü ve Hyundai’nin SUV temel tasarım unsurlarının entegrasyonu ile Bayon, Hyundai’nin SUV tasarım yönünü sağlamlaştırıyor

dedi.

Yeni 2021 Hyundai Bayon: Teknoloji ve İç Mekan

Bayon, teknolojiyi i20 serisinden devralıyor ve iki farklı bilgi-eğlence sistemi mevcut. İlki, akıllı telefonunuzu navigasyon için kullanan Android Auto ve kablosuz Apple CarPlay (Hyundai’ye göre bu segment için bir ilk) özelliğine sahip sekiz inçlik bir dokunmatik ekrandır. İkincisi, benzer cihazına sahip olan navigasyona sahip 10,25 inç dokunmatik ekran sistemidir.

2021 Hyundai Bayon iç mekan

Donanıma bağlı olarak, Bose ses sistemi ve kablosuz şarj da sunulurken, 10,25 inçlik bir dijital gösterge paneli yer alacak.

Tüm modellerde ikisi önde ve biri arkada olmak üzere üç USB bağlantı noktası bulunur, böylece yolcular cihazlarını kullanan cihazdan bağımsız olarak şarj edebilirler.

2021 Hyundai Bayon koltuklar

Hyundai, en yeni Bluelink hizmet paketiyle bağlantı unsurunu artırıyor. Bu, 2021 Hyundai Bayon sahiplerinin kendi kullanıcı profillerini oluşturabileceği ve aynı zamanda telefonlarının Google veya Apple takvimini araçla senkronize edebileceği anlamına geliyor. Takvim girişinin kendisiyle ilişkilendirilmiş bir adresi varsa, bu bilgi aracın uydu navigasyonuna aktarılabilir.

2021 Hyundai Bayon arka koltuklar

Daha hassas rehberlik için bulut tabanlı navigasyonu kullanan Connected Routing de sunulurken, Live Parking bilgileri size bu teknoloji için cadde üzerinde park etme dahil olmak üzere yakındaki park yerlerini gösterecek (bu özelliklerin ülkemizde olacağına ihtimal vermiyoruz).

2021 Hyundai Bayon bagaj

Her zamanki uzaktan servisler paketi (arabanızı telefonunuzdan kilitleme ve kilidini açma), ses tanıma ve POI bilgisi de içerir.

2021 Yeni Hyundai Bayon Motor Seçenekleri ve Performansı

Bayon’un motor serisinin çoğunu markanın i20 süpermini ile paylaşması ve 48 voltluk hafif hibrit teknolojisiyle desteklenen 1.0 litrelik üç silindirli turboşarjlı bir motora sahip olması şaşırtıcı değil.

Bununla birlikte, i20 serisinde bulunan 100 hp güç aktarım mekanizmasının yanı sıra 2021 Hyundai Bayon, 120 hp’lik bir varyantı da içeriyor. Otomobil, Hyundai’nin altı ileri iMT akıllı manuel şanzımanı ve yedi ileri çift kavramalı otomatik şanzımanıyla sunulacak.

İlk kurulum, debriyaj pedalı ile motor ve şanzıman arasında bulunan debriyaj diski arasındaki fiziksel bağlantıyı ortadan kaldırır, bunu debriyajı devreye sokmak ve ayırmak için elektronik sensörler ve aktüatörlerle değiştirir.

Bu, Bayon’un verimliliği artırmaya yardımcı olmak için sürücü gaz kelebeği kapalıyken vitesteyken motordan uzaklaşmayı destekleyebileceği anlamına gelir.

İ20’deki bu sistemle ilgili deneyimimiz olumlu, teknoloji normal bir kılavuz gibi yanıt veriyor, ancak motoru akıllıca kesiyor ve frene veya gaz pedalına dokunduğunuzda hızlıca yeniden ateşliyor.

Üç farklı sürüş modu mevcuttur

  1. Eco
  2. Normal
  3. Sport

Her iki motor da 172Nm’lik aynı tork çıkışını sunuyor. 100 hp 1.0 T-GDi modeli, altı ileri iMT şanzıman ile 0-100’e 10.7 saniyede hızlanırken, yedi vitesli DCT’nin benchmark sprintini kapsaması bir saniye daha uzun sürüyor.

120 hp varyantı, hem manuel hem de otomatik şanzımanda, daha az güçlü olan kardeşinin ilgili 0-100 km / s sürelerini saniyenin onda üçü kadar kısaltıyor.

Yakıt tüketimi teyit edilmeyi bekliyor ancak CO2 emisyonları özetlendi. 100 hp 1.0 T-GDi 48v ünitesi, iMT şanzımanı ile 118g / km kadar az yayacak ve DCT donanımlı araç için en iyi 120g / km’ye yükselecek.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, 120 hp modeli daha az verimli. 119g / km CO2 yayıyor. Otomatik emisyonlar TBC’dir.

Etiketler :

, ,