Yeni Bentley SUV markanın ilk elektrikli otomobili olacak. Bentley, ilk saf elektrikli otomobilini 2025’te piyasaya sürecek.

Marka, Bentley’in ilk tam elektrikli otomobilini 2025’te piyasaya süreceğini ve bunu 2030’a kadar her yıl tamamen elektrikli yeni bir modelle devam ettireceğini doğruladı. İngiliz firma, 2025’in sonları ile 2030 arasında tanıtılan bu beş yeni elektrikli aracın yanı sıra, bu yıl elektrifikasyon stratejisini hızlandıran beş yeni hibrit otomobil de piyasaya sürecek. Her Bentley, 2026’ya kadar en az bir plug-in hybrid ve 2030’dan itibaren tamamen elektrikli olacak.

Bu beş yeni elektrikli otomobili desteklemek için 2.5 milyar sterlinlik yatırım yapan Bentley, Crewe fabrikasını elektrikli otomobil üretimi için son teknoloji bir tesis haline getirecek şekilde yenileyecek.

Paylaşılan özel görsel, Bentley’nin ilk tamamen elektrikli modelinin nasıl görünebileceğinin ön izlemesini yapıyor. Markanın son Beyond100 strateji güncellemesinde konuşan şirket CEO’su Adrian Hallmark şunları söyledi: Tıpkı 2003’teki Continental GT‘nin bir oyun değiştirici, bir segment şekillendirici olması gibi, biz de İlk Bentley’i bir EV olarak inşa etmeyi değil, bir segment yaratmayı ve şekillendirmeyi amaçlıyoruz. Oyunun kurallarını değiştirmeyi hedefliyoruz.

bentley beyond 100

Markanın mevcut ürün yelpazesi ve Hallmark’ın zaman içinde mevcut modellerin yerini alacak gelecekteki EV’ler hakkında ek yorumları göz önüne alındığında, Bentley’in ikinci yüzyılına girerken marka için yeni bir çığır açan ilk EV’sine işaret ediyor.

En olası aday, Bentley’in sportif, lüks bir marka olarak değerlerine uyan daha yüksek sürüşlü bir otomobil. VW Grubu ortağı Audi ile teknik sinerjiler taşıyan bu model, Audi ve Porsche tarafından ortaklaşa geliştirilen ve 800v elektronik mimarisi ile donatılmış KKD platformuna dayalı olabilir. Yine de Bentley’in tüm elektrikli otomobillerinin aynı platformu kullanmayacağı, markanın tüm elektrikli otomobillerinin Crewe’da tasarlanıp geliştirileceği düşünülüyor.

Hallmark şunları ekledi: Şirketi yeniden icat edeceğiz. Bu, bir şirket olarak şimdiye kadar geliştirdiğimiz en cesur strateji değil, nesilde bir kez karşılaşabileceğiniz bir fırsat. Beyond100 planının aynı zamanda Bentley’i yalnızca otomobillerimiz için değil, aynı zamanda tüm operasyonlarımız kapsamında sürdürülebilirlik için bir referans noktası olarak yeniden tanımlamakla ilgili olduğunu ve tamamı bir Birleşik Krallık üretim üssünden elde edildiğini söyledi.

Bentley’in patronu ayrıca, markanın mevcut serisinin yaşam döngüleri tükenirken aynı konumlandırmaya sahip tam elektrikli modellerle değiştirileceğini de belirtti. Bentley, Continental GT ve GTC’yi ayrı modeller olarak sayıyor ve Bentayga ve Flying Spur’un yedekleri EV modellerinin sayısını beşe çıkarıyor, dolayısıyla ilk EV üretici için yeni bir segmente giriyor.

Bu arada, Bentley’in Flying Spur ve Continental GT’nin baş teknik mühendisi geçtiğimiz günlerde Auto Express’e Flying Spur serisine daha güçlü bir V8 plug-in hibrit güç aktarma organı eklemenin mükün olabileceğini doğruladı. MSB platformunu Flying Spur ve Continental GT ile paylaşan 690bhp Porsche Panamera Turbo S E-Hybrid’de görüldüğü gibi, bu nedenle Bentley’nin büyük coupe’sine de girebilir.

Bentley rüya fabrikası

Bentley’in tamamen elektrikli vizyonunun bir parçası olarak, Crewe’deki evi önemli bir rol oynayacak. 2.5 milyar sterlinlik sürdürülebilir özel yatırımı güvence altına alan bu bir rüya fabrikası’na dönüşümün temelini oluşturacaktır.