Seat Leon incelemesine hoş geldiniz. Yeni Seat Leon 2020 güncellemesi ile daha teknolojik ve daha modern bir tasarım ile karşımıza çıkıyor.

2020 Seat Leon İnceleme

Seat Leon, kardeşi Golf ile birlikte yenilendi ve 4. nesline kavuştu. C segmentinin popüler araçlarından biri olan Leon, artık daha keskin ve sportif hatlara sahip. Yeni kasa ile kendinden söz ettirmeye devam edeceği kesin.

Yeni Seat Leon İncelemesi

Ön tasarıma baktığımızda hiç yabancılık çekmiyoruz çünkü önceki nesliyle çok benzer bir tasarım dili kullanılmış. Özellikle yeni far grubu bir önceki nesli aratmıyor. Bu çizgiyi bozmamaları gayet güzel olmuş.

Leon güncel görünmeyi başarmanın yanı sıra rüzgar direncini yüzde 8 oranında artırmayı başarmış. Daha modern ve güncel görünmekle kalmayıp kendini geliştirmiş.

Yeni Leon arka tasarım

Arka tasarıma geçtiğimizde italik bir Leon yazısı ve boydan boya uzanan yeni stop lambalarını görüyoruz. Bu bagaj kapağı boyunca uzanan LED tasarımı ilk önce Seat Tarraco modelinde görmüştük.

Yeni Seat Leon İç Mekan Tasarımı

Leon’un iç mekanına baktığımızda yeni hayalet kadran ve multimedya sistemi bizi karşılıyor. Büyüyen ekran ve küçülen vites seçiciye Golf’ten alışmıştık. Direksiyonun solundaki far kontrol ünitesi de kardeşiyle aynı diyebiliriz. Fiziksel tuşlardan yoksun dokunmatik bir kokpit mevcut. Klima menfezlerini ise yeni A3’e çok benzettim.

Yeni Volkswagen Golf ile yakından ilişkili olan yeni Leon, benzer bir araç içi teknolojiye sahip olacak. Kullanıcılar, sorunsuz Android Auto ve CarPlay bağlantısı, bir akıllı telefon uygulaması aracılığıyla gerçek zamanlı kablosuz yazılım güncellemeleri yapabilecek. Leon ayrıca, ısıtmayı artırmak istiyorsanız parmağınızı ekranda kaydırmanıza olanak tanıyan akıllı telefon benzeri bir dokunmatik ekrana sahip.

Bilgi eğlence ekranı iyi konumlandırılmış, yüksekte ve yeterince net ve işlemlere yanıt vermede oldukça hızlı.

Yine de ekranın gösterge paneliyle daha entegre ve yapışık olmasını isterdim.

Tüm kabini saran LED ambiyans aydınlatma araca şık bir görüntü katmış.

Leon iç mekanda da sportifliğini devam ettirmiş.

Giden Leon’un kalitesinde hafif bir artış var, ancak otomobili Ford Focus’un beğenilerinin üzerine çıkarmak için yeterli değil. İç mekanın büyük bir bölümünde yumuşak dokulu malzemeler var, ancak sert plastikler bulmak için fazla uzağa bakmanıza gerek yok.

Bagaj alanı kullanışlı ancak 380 litrelik bir hacim olmaya devam ediyor, bu nedenle SEAT, VW’nin bunun bir aile arabası için ideal kapasite olduğu görüşünü açıkça paylaşırken, Skoda buna katılmıyor. Yine de Leon’da, büyük akıllı telefonlar için derin bir şarj tepsisi de dahil olmak üzere yararlı bölmeler var.

Yeni Seat Leon Boyutları

Seat Leon incelemesine boyutlar ile devam ediyoruz. Aracın boyu 86 mm uzayarak 4368 mm‘ye ulaşmış. Genişliğinde ise 18 mm kaybederek 1800 mm olmuş. Aracın yüksekliği 3 mm alçalmış ve 1456 mm‘ye gelmiş.

Leon Motor Seçenekleri

Leon’un motor seçenekleri VW grubunda yeni nesil araçlarda kullanılan motorlarla aynı olacak.

SEAT, Leon için hem benzinli hem de dizel dahil olmak üzere çeşitli motorlar ve ilk kez bir plug-in hibrit güç aktarma sistemi sunuyor. Eklenti, teknolojisini Golf GTE ile paylaşacak ve 201bhp ile 38 millik bir elektrik menziline sahip olacak. 3,6kW’lık bir besleme ile 13kWh pil paketini yaklaşık 3,5 saatte doldurarak evde veya genel bir şarj cihazında şarj edebilir. Volkswagen Grubu’nun tamamen yeni MEB platformunu temel alan, 2020 sonundan önce en az 261 mil menzile sahip elektrikli hatchback SEAT el-Born nedeniyle, tamamen elektrikli bir SEAT Leon ürün yelpazesine eklenmeyecek.

Bu motorlar 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzıman ile sunulacak.

Golf 8 incelemesi yazımızdan tanıdığımız gibi;

MotorYakıtGüç
1.0 Eco TSIBenzin90 bg
1.0 Eco TSIBenzin110 bg
1.5 Eco TSI ACTBenzin130 bg
1.5 Eco TSI ACTBenzin150 bg
2.0 TDIDizel115 bg
2.0 TDIDizel150 bg
eTSIBenzin + 48V hafif hibrit110 bg
eTSIBenzin + 48V hafif hibrit130 bg
eTSIBenzin + 48V hafif hibrit150 bg

Yeni Seat Leon Fiyatları

Yeni Leon fiyatı, henüz ülkemize gelmediği için belli değil. Güncel fiyat listesini Seat fiyat listesi sayfasından takip edebilirsiniz.

Yeni Seat Leon Alınır mı?

Yeni Seat Leon incelemesine kendi yorumumu da katmak istedim.

Yeni Leon, tasarım anlamında Golf 8 gibi geriye gitmemiş. Önceki neslini de beğendiğim Leon, daha sportif hatlara kavuşmuş ve FR donanım seçeneğiyle genç otomobil severlerin yine gönlünü çalacaktır diye düşünüyorum.

Ayrıca yeni jenerasyonunda donanım ve dinamiklerini geliştirdiği için kullanıcıyı üzmez.

Yeni Seat Leon mu? Golf 8 mi? sorusuna Leon yanıtını verebilirim. Konfor konusunda yine Golf’ün gerisinde kalacağını düşünüyorum ancak fiyat performans ve tasarım yönünden ele aldığımda benim için 1 adım daha önde. Önceki nesilde bu soruya hiç düşünmeden Golf cevabını verirdim.

Leon yazımızdan bu kadar, diğer içeriklerimizde görüşmek üzere… İyi yolculuklar.

Etiketler :

,