ZF şanzıman nedir? ZF şanzıman alınır mı? ZF şanzıman çalışma prensibi, avantajları ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. ZF şanzıman incelemesine hoş geldiniz.

ZF Şanzıman Nedir? Çalışma Prensibi Nasıl?

Alman üretici ZF’nin 8 ileri otomatik şanzımanı, spor arabalara hizmet verecek kadar hızlı ve büyük, lüks sedanlar için yeterince zariftir ve ister Aston Martin, ister Rolls-Royce veya bir Jeep’e monte edilmiş olsun, bu hız ve pürüzsüzlük kalitesini hissettirir.

ZF’de otomobil aktarma organları teknolojisinden sorumlu başkan yardımcısı Albert Dick, 8HP’nin son derece tatmin edici geçişlerinin, solenoidlerin kalitesinden üretim yöntemlerine ve kontrol yazılımına kadar değişen faktörlere dayandığını söylüyor. Ayrıca her 8 ileri şanzımandaki dört planet dişli takımı, üç debriyaj ve iki frenin sekiz ileri orana nasıl ayrıştırıldığını belirleyen temel bir tasarımın ürünüdür. Tüm tek vitesli ve iki vitesli vites değişimlerinde yalnızca iki vites değiştirme elemanı kullanılır: Biri açılır, diğeri kapanır. 8HP ayrıca belirli çok vitesli değişimleri bu şekilde gerçekleştirir; altıncı vitesten üçüncü vitese milisaniyeler içerisinde geçiş yapar ve kullanıcıyı tatmin eder.

ZF Firması

2017 yılında, Aston Martin, BMW, Fiat Chrysler, Jaguar Land Rover ve Volkswagen grubu içeren üreticilerin bir listesi için 3,5 milyon 8 ileri şanzıman üretildi. Performansın ötesinde, sekiz vitesin çekiciliği, çok yönlü modüler tasarımında yatmaktadır. 162 pound-feet’ten 770’e kadar maksimum tork çıkışını barındırabilir. Entegre bir merkez diferansiyel veya iki vitesli bir transfer kutusu gibi çeşitli dört tekerlekten çekişli sistemlerle uyumludur. BMW’nin yaptığı gibi, tork konvertörünü bir elektrik motoruyla değiştirme yeteneği, otomobil üreticilerinin aktarma organlarında minimum değişikliklerle hibrit varyantlar geliştirmesine olanak tanıyor. Tüm 8 ileri dişli kutuları arasındaki ortak özellikler, şirketlerin Dodge Demon ve Ram 1500 gibi farklı araçlar arasında temel unsurları paylaşmasına olanak vererek geliştirme maliyetlerini en aza indirir. Sekiz ileri, arka tekerlek itiş sistemi mühendisi Eric Burnett:

Tüm bu uygulamalarda aynı güç akışını koruyoruz, böylece kalibrasyonları, yazılımı ve bu şanzımanın sorunsuz bir şekilde değişmesini sağlayan tüm araçları taşıyabiliriz.

Çoğu araba şanzıman üreticisi, gücü motordan tekerleklere aktarmada daha etkili olmak için güç oranlarını iyileştirmeye odaklanır. ZF firması ​​bu konuya farklı bir yaklaşım benimsedi.

ZF, şanzımanın çalışma aralığını artırmak yerine, ağırlığı azaltarak yakıt tüketimini en aza indirmeye ve çeşitli araç türleriyle uyumlu olacak şekilde mühendislik yaparak esnekliği artırmaya odaklanmaya karar verdi.

ZF Şanzıman Türleri ve Kullanan Markalar

ZF şanzımanın 3 farklı versiyonu bulunuyor.

  1. Çift kavramalı DCT
  2. 8 ileri tam otomatik tork konvertörlü
  3. 9 ileri tork konvertörlü

Porsche, çift kavramalı DCT şanzımanı yaygın olarak kullanıyor.

8 ileri tork konvertörlü ise Alfa Romeo Giulia, Audi Q7, RS5, RS6, Volkswagen Amarok, BMW 3, 4, 5, 6, 7, 8 serisi ve Jaguar araçlarda, Maserati, Land Rover Discovery, Range Rover, Jeep Grand Cherokee, Rolls Royce modellerinde aktif olarak kullanılıyor.

Fiat 500x, Range Rover Evoque, Honda CRV, Jeep Renegade araçlarda 9 ileri tork konvertörlü versiyonunu görebiliriz.

ZF Şanzıman Avantajları

  • Dişli tasarımı sayesinde dört planet dişli seti ve yalnızca beş vites elemanı sürükleme kaybını en aza indirir ve şanzıman verimliliğini artırır.
  • Opsiyonel hidrolik dürtü yağı depolama (HIS), başlatma-durdurma fonksiyonu olasılığını açar ve yakıt tasarrufu sağlar.
  • Son derece hızlı tepki süresine sahip entegre şanzıman kontrol ünitesi.
  • Temel şanzıman, tork konvertörü, hibrit tahrik ve entegre güç alma elemanı dahil olmak üzere çoklu güç alma elemanlarıyla birleştirilebilir.
  • Düşük sistem basınçları için daha az soğutma yağı, yüksek sistem basınçları için daha fazla soğutma yağı
  • Araç dururken ve devreye giren servis molasında otomatik rölanti değiştirme sistemi.

ZF Şanzıman Dezavantajları

ZF şanzımanın başarısı ve ünü tartışılmaz. Kişisel görüşümü katacak olursam harika bir şanzıman. Dezavantaj olarak gösterilebilecek tek şey vites geçişlerindeki keskinlik diyebiliriz. Sportif ve hisli kullanım sevenler için hiçbir problem yaratmaz ancak konforlu sürüş ve sarsıntısız geçiş isteyen kullanıcıları bir miktar üzebilir.

ZF Şanzıman Alınır mı?

ZF şanzıman nasıl diye soracak olursanız; Yukarıda kişisel görüşümü kattığım noktada belirttiğim gibi bana göre mükemmel bir şanzıman.

Vites geçişleri esnasında verdiği hissiyat, yakıt tüketiminin gayet iyi olması, kronik sorunlarla can sıkmaması ve uzun ömürlü olması bu şanzımanı alınabilir kılıyor.

Diğer şanzıman tipleri hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz otomatik şanzımanlar kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Etiketler :

, ,